Zioła doniczkowe i gruntowe
Bazylia (Ocimum basilicoum L.)
Wiele nazw jednej bazylii.
Bazylia pospolita, którą zwyczajowo nazywa się też bazylią wonną, bazylkiem ogrodowym, bazylijką zwyczajną, balsamem, bazyliszką polską jest gatunkiem aromatycznej rośliny jednorocznej z rodziny jasnotowatych.
Jest rośliną leczniczą (olejek bazyliowy) oraz przyprawową (suszony liść lub całe ziele).
Podstawowe informacje o uprawie bazylii z nasion.
Roślina nadaje się do uprawy w gruncie lub w pojemnikach. Podłoże stosowane do produkcji bazylii powinno być żyzne, lekkie, przepuszczalne i łatwo nagrzewająca się. Najlepsze będzie pH 6,5-7,2. Nasiona bazylii najlepiej kiełkują w temperaturze 20-25 stopni Celsjusza. Roślina nie lubi niskich temperatur i poniżej 12 stopni Celsjusza przestaje rosnąć. Liście są bardzo wrażliwe na przymrozki.
Bazylia uprawiana w doniczkach polecana jest do upraw całorocznych pod osłonami. Zalecany jest wysiew nasion w pojemnikach o średnicy 12 cm. Na doniczkę tej wielkości należy przeznaczyć ok 40 sztuk nasion.
Coraz bardziej popularna jest uprawa bazylii na parapetach okiennych w mieszkaniach lub na balkonach. Wpisuje się to idealnie w coraz bardziej modny trend city gardening, czyli ogrodnictwa miejskiego. Bazylia jest rośliną niekłopotliwą w uprawie amatorskiej, dlatego sięgają po nią także początkujący ogrodnicy.
Wysiew nasion bazylii i uprawa w gruncie.
Uprawę w gruncie można prowadzić po majowych przymrozkach stosując siew w ilości 4 kg/ha nasion (2,5 -3 mln szt. roślin na ha) w rzędach do 28-30 cm, co daje około 100 roślin na metr bieżący. Zbioru surowca leczniczego dokonuje się w początkowej fazie kwitnienia, natomiast do celów przyprawowych zbiór powinien nastąpić jeszcze przed kwitnieniem. W sezonie, przy sprzyjających warunkach, można dokonać trzykrotnego zbioru. Plon z 1 m2 kształtuje się na poziomie ok. 1 kg. Z 5-6 kg świeżych roślin możemy uzyskać ok. 1 kg suszu.